Якісні лебідки, їх різновиди та встановлення
Якірна лебідка обов'язково наявний у комплектації великогабаритних катерів і яхт, опціонально — на рибальських човнах і катах малого водозображення. Призначена лебідка для спрощення процесу підіймання якоря.
Під час вибору якірної лебідки та комплектуючих для неї необхідно враховувати низку чинників: розмір, водозмінність і вітрильність корабля, вагу якоря і розмір якорного тросаі навіть об'єм і глибину якірного ящика.
Пристрій якірних лебідок
Підняття якоря відбувається завдяки тяговому зусиллям через якірну лебідку. Конструктивно лебідка — це бобіна (барабан), на яку намотується якорний ланцюг або його аналог.
Фізично лебідка є нерухомим блоком, який сам собою знижує зусилля під час підняття якоря не сприяє. Але на практиці обертання бобіни здійснити легше, ніж безпосереднє витягування якоря з води власними силами.
До того ж у процесі підняття якоря лебідкою трос намотується на барабан, відповідно, у підсумку він займає менше місця, скільки б обіймав без лебідки.
Типи якірних лебідок через механізм
За типом привода основного механізму лебідки можна розділити на три основні групи:
- Ручні (механічні), що знижують обсяг доданої сили під час підняття якоря.
- Електричні, що не потребують людських зусиль, автоматизовані.
- Гідравлічні, електрогідравлічні. Застосовні для великих судом, виробляються на основі складної дорогої гідросистеми.
Ручні лебідки
Це найбільш доступний і простий пристрій, проте механічна лебідка не забезпечує повної мінімізації зусиль. Потрібна достатня фізична сила, просто в разі використання ручної лебідки ця сила збільшується завдяки системі шестерень і блоків.
У рух лебідка приводиться завдяки обертанню ручки барабана, на який намотується якорний канат. До переваг можна віднести надійність і невисоку ціну.
Електричні якісні лебідки
Електролебідки повністю автоматизують процес підіймання якоря на судно. Дія відбувається за допомогою електродвигуна та редуктора (після не стільки знімає зусилля, скільки знижує оберти).
Занурення якоря частіше відбувається в режимі вільного обертання барабана, тобто якір просто падає у воду.
Фізична сила за наявності електричної лебідки не потрібне, потрібне зусилля формується завдяки виробленому електродвигуном енергії.
Зрозуміло, для роботи такої лебідки необхідний акумулятор і дроти, що живлять. Але для судна малого водопостачання досить невеликої та легкої акумуляторної батареї. Водночас більшість електричних лебідок обладнані аварійним механічним приводом.
Гідравлічні лебідки
Якісні лебідки гідравлічного типу використовуються тільки на великогабаритних судах, мають складну систему приводу.
Зусилля для підняття якоря на човен або інший вид корабля формуються завдяки гідравлічному тиску. Однак човновий якір не може використовувати всі можливості гідросистем, у зв'язку з цим гідравліка на човні неефективна та невибаглива.
Типи якісних лебідок щодо конфігурації
Крім типу підіймального механізму, якісні лебідки також розрізняють за виглядом розташування і виконання. У цій групі заведено розрізняти лебідки:
- Вертикальні — привабливий вал розташований по вертикалі, тобто й лебідки підіймають вантаж у тому ж напрямку.
- Горизонтальні — з горизонтальним розташуванням приводного вала, переміщують вантаж по горизонталі.
Вертикальні лебідки
Такі лебідки називають шпіль. Вони компактні, характеризуються низьким профілем, що приховує механізм — барабан і/або зірочка розташовуються над палубою, а електродвигун і редуктор — під нею.
Якірний канат на вертикальних лебідках огинає зірочку на 1800, цим забезпечується гарне зачеплення й знижується можливість пробудження або перекачування.
Шпиль легший і дешевший за горизонтальну лебідку, але вимогливіший до обслуговування.
Вертикальним лебідкам необхідний більший отвір під мотор, який розташовується під палубою. Такий тип лебідок підходить для човнів із великим ящиком для троса.
Горизонтальні лебідки
Лебідки горизонтального типу називаються брашпиль. Вони повністю розташовуються на палубі. Зірочка та барабан можуть встановлюватися з будь-якого боку. Якірний канат обгинає зірочку на 90°.
Брашпиль простіший у встановленні й обслуговувати його легше, добре підходить для човнів із маленькими ящиками для троса, але він займає більше місця на палубі та потребує міцного захисного корпусу. Можливий проміжний варіант — встановлення брашпилю в особливий ящик, опущений нижче рівня палуби.
Вибір ланцюга для якірної лебідки
Під час вибору лебідки поряд з іншими чинниками потрібно враховувати вагу якоря і якірного ланцюга. Розрізняють два основні типи якісних ланцюгів — з коротким ланкою та довгими розпірками.
Цепі з коротким ланком оптимальні для плавзаторів невеликого та середнього розміру, тоді як ланцюги, що мають ланки з розпірками, використовуються на великих судах. Розпірка в цьому разі поєднує дві довгі сторони ланки та не дає їм деформуватися під час перевантаження.
Для якісних лебідок треба використовувати тільки міцні калібровані ланцюги з короткою ланкою. Також важливо підібрати правильний клас (стандарт) і розмір ланцюга, щоб забезпечити її надійне зачеплення зіркою.
Якщо ланцюг не відповідає зірочку, то з'явиться ризик зіскокування першого з другої або заїдання ланцюга в журавлині внаслідок її нерівномірного руху. Для усунення таких проблем розміри ланок чітко нормуються.
Важливий і матеріал ланцюга. Дзвіни дешевших оцинкованих ланцюгів недостатньо рухливі та під час вибирання такого ланцюга в ящик складаються «горкою», яку доводиться розбирати вручну. Цепі з неіржавкої сталі рідше створюють такі проблеми.
Правила встановлення лебідки
Стандартне встановлення якірної лебідки виконується за певним алгоритмом:
- Спочатку готується площа човна (сахти або катери), де проводитиметься кріплення витичних кріпильних деталей. У цьому разі стосується очищення поверхні жирових забруднень.
- Потім наклеюються накладки (оптимально використовувати поліуретановий клей і будівельний фен, виставлений на найменший рівень температури).
- Фіксується куточок у формі трикутника (він забере на себе весь опір утримувального пристрою).
- Встановлюється котушка, ролик.
- Монтується блокіратор троса.
Якщо судно обладнується електричною лебідкою, до неї підводиться живлення (12 В, постійна напруга). Акумуляторна батарея обов'язково забирається в «кишень», щоб уникнути ризику короткого замикання (рідке середовище у формі води — чудовий провідник струму).
Якщо якірна лебідка монтується на транець, передню частину човна потрібно підняти якнайвище, щоб якір у піднятому положенні не перешкоджав стабільній роботі встановленого двигуна.
- Перші кроки на воді: світ SUP-бордингу для початківців🌊 Відкрийте для себе захоплюючий світ SUP-бордингу! 🏄♂️ Наш посібник для початківців розкриє всі секрети успішного старту: від вибору першої дошки до освоєння техніки веслування. Дізнайтеся, як SUP-бординг може стати вашим джерелом здоров'я, радості та гармонії з природою. Не втрачайте шанс перетворити свій дозвілля! Читайте статтю зараз і розпочніть свою пригоду на водах! 🌿
- SUP-риболовля її техніки: риболовля на SUP дошці🌊 Зануртесь у захоплюючий світ SUP-риболовлі! 🎣 Відкрийте для себе унікальне поєднання азарту, спокою та близькості до природи з SUP-дошкою. Дізнайтесь, як вибрати ідеальну дошку, майстерність закиду та виважування, та насолоджуйтесь єднанням з природою. Незалежно від вашого досвіду, SUP-риболовля відкриє нові горизонти. 🐟 Читайте нашу статтю зараз і розпочніть свою пригоду!