Прожектора та фарошукачі, їх різновиди, відмінності, монтаж
Фарошукач — потужний освітлювальний прилад, що встановлюється на човнах, катері, яхтах як додаткове джерело освітлення. Залежно від типу лампи, він здатний освітити відстань до 3 км. За характеристиками фарошукач близький до прожектора, але мобільніший і зручніший у застосуванні.
Що таке фара-шукач, різновиди човнових прожекторів
Конструктивно фарошукач — це додаткове зовнішнє світлове обладнання, що формує вузькоспрямований промінь світла.
Під терміном «фарошукач» або «фара-шукач» зазвичай мається на увазі два різновиди навігаційних приладів для плавальних засобів:
- Фара-шукач — освітлювальний пристрій на поворотному механізмі, що дає змогу пересувати світловий промінь;
- Фара-прожектор — з жорсткою фіксацією й нерухомим променем.
Фарошукачі та суднові прожектори можна розділити на окремі групи за типом, способом встановлення, джерелом світла.
За типом джерела світла фари шукачі та прожектори бувають:
- Ксеноновими,
- Галогеновими,
- Світлодіодними.
Галогенні фара-шукачі недорогі, випромінюють тепле світло. Але вони характеризуються слабкою яскравістю, нагріваються, внаслідок чого під час контакту з холодною водою є ризик утворення тріщин на склі.
Ксенонові дають яскравіший світловий промінь, освітлення — близьке до денного світла. Однак погано пробивають водяну суспензію в повітрі (туман, дощ); сильно нагрівається колба, може луснути під час зіткнення з водою, а також призводить до блякнення відбивачів лінз.
Світлодіодні не мають перерахованих вище вад. Вони не нагріваються, дають яскраве світло, вібростійкі, не мають стробоскопічного ефекту. Споживають менше електроенергії. Але й ціна вища, ніж на ксенонові та галогенові пошуковий прожектори.
За способом монтування:
- Стаціонарні,
- Переносні (ручні).
Конструкція фара-шукачів для човна
У конструкцію стандартного галогенового та ксенонового фарошукача входить:
- металевий корпус, захищений від негативних зовнішніх чинників,
- параболічний відбивач (рефлектор), розташований у корпусі.
Відбивач закривається прозорим склом без рифлення або розсіювачем із практично непомітним рифленням. Тому світловий пучок виходить дуже потужним, не розсіюється й дає змогу освітлювати довколишній простір на великій відстані.
Світлодіодний фарошукач відрізняється за конструкцією від галогенового та ксенонового. Він функціонує на основі світлодіодів, обладнується блоком живлення. Різка зміна температури та стрибки напруги не впливають на якість роботи Led-прожектор. Конструкція освітлювального приладу дає змогу самостійно відводити зайве тепло, не допускаючи перегрівання.
Фара-шукач і прожектор мають різну конструкцію кріплення. На фари-шукачі передбачений поворотний механізм (кроровий або шкворневий шарнір), що забезпечує її поворот вправо-вліво вручну або за допомогою дистанційного приводу.
На прожекторі передбачений кронштейн для жорсткого монтажу, і світловий пучок, що формується, має один постійний напрямок.
Як вибрати фарошукач на човен, катер або яхту
Під час вибору прожектора або фара-шукача необхідно орієнтуватися на певні критерії:
- Потужність. Якщо потрібен не дуже сильний потік світла, то краще вибрати прилад без великого запасу потужності.
- Габарити судна. Чим менше розміри човна або катера, тим менший діаметр освітлювального приладу.
- Дальність огляду. З огляду на передбачувану зону засвічення вибирають ближнє, дальнє або комбіноване світло.
Специфіка місця застосування світлового обладнання накладає на нього певні вимоги, а саме: здатність витримувати тривале перебування у вологому середовищі та стійкість до вібрацій.
Правила монтажу фарошукача або прожектора на човен, катер
Під час встановлення додатково світлового приладу необхідно дотримуватися кількох правил:
- На човен або катер фарошукач монтується на надводній частині, не під водою.
- Прожектор або фара-шукач не має встановлюватися біля входу/виходу на судно та в місцях, де він може заважати.
- Обладнання ставиться так, щоб не освітлювати верхню носову частину, щоб уникнути появи відблисків.
Кріпити можна на рейлінги. Обмежені моделі фарошукачів мають магнітну основу, що дає змогу легко поставити їх, і за потреби використовувати в ручному режимі.
- Перші кроки на воді: світ SUP-бордингу для початківців🌊 Відкрийте для себе захоплюючий світ SUP-бордингу! 🏄♂️ Наш посібник для початківців розкриє всі секрети успішного старту: від вибору першої дошки до освоєння техніки веслування. Дізнайтеся, як SUP-бординг може стати вашим джерелом здоров'я, радості та гармонії з природою. Не втрачайте шанс перетворити свій дозвілля! Читайте статтю зараз і розпочніть свою пригоду на водах! 🌿
- SUP-риболовля її техніки: риболовля на SUP дошці🌊 Зануртесь у захоплюючий світ SUP-риболовлі! 🎣 Відкрийте для себе унікальне поєднання азарту, спокою та близькості до природи з SUP-дошкою. Дізнайтесь, як вибрати ідеальну дошку, майстерність закиду та виважування, та насолоджуйтесь єднанням з природою. Незалежно від вашого досвіду, SUP-риболовля відкриє нові горизонти. 🐟 Читайте нашу статтю зараз і розпочніть свою пригоду!