За якими критеріями вибрати весла для човна
Щоб правильно підібрати весла для човна, потрібно знати основні їхні характеристики, різновиди й параметри найбільш плавального засобу. Насамперед орієнтуватися треба на розміри човна, власну фізичну силу та передпоживальну дальність запливів, глибину та розміри водойми, адже на великому озері потрібно швидше розганятися, ніж на маленькому.
Не останній чинник у виборі човнових весел їхня ціна. Наприклад, склопластикові весла дешевші, карбонові та кевларові — дорожчі, але вони легші та міцніші.
Основні вимоги до ваг для гумового човна ПВХ
Якщо човен обладнаний вимкненими, то вёсла для неї мають бути:
- Невелика маса, щоб не викликати втоми під час греблі та не обтяжувати човен;
- Міцними та пружними, це дасть змогу відштовхуватися від берега або дна водойми без ризику зламати рожен;
- З лопаттю, форма якої дає змогу ефективно захоплювати воду;
- По довжині — не менше ширини човна за мінімумом і не перевищує ширину човна більш ніж на 15% максимально.
Треба врахувати, що короткі весла підходять для переміщення у вузьких протоках і зарязкальнях плавнів. Для плавання вільною водою потрібні довші весла.
Конструкція човнових весел
За конструкцією весла випускаються двох видів:
- Розбірні, телескопічні — компактні, зручні в транспортуванні та в застосуванні. Більш важкі, ніж суцільні весла.
- Цілісні — без рухомих частин, у зв'язку з чим мають більшу міцність, ніж розбірні.
Весло містить три складники:
- ручку;
- веретено (шафт);
- лопать.
Ручки можуть мати різні форми, але частіше вони прямі. Виробляються з матеріалів, здатних зручно лежати в руці та не натирати мозолів. Щоб ручка не ковзала, її поверхню прогумують, а навершують гумовою заглушкою.
Шафт виготовляють із міцного матеріалу, останнім часом це пластик або склопластик. Для професійної гребелі застосовують карбон, кевлар або дюралевий сплав. У верхній частині веретена є шкіряна (або гумова) манжета, яка вставляється в в пригоду.
Лопать — найширша частина весла, яка входить у воду, захоплює її, робить поштовх і розвиває швидкість. За типом лопаті бувають трьох різновидів:
- Симетричні, найпростіші в керуванні.
- Асиметричні. М'якші входять до води завдяки скошеній частині.
- Вигнуті. Більш складні в керуванні, дають змогу розвинути гарну швидкість, але й зусиль від гребця теж вимагають більше.
За формою — чотирьох різновидів:
- круглі — оптимальні для невеликих човнів;
- широкі — швидкісні, оптимальні для переміщення відкритою водоймою;
- звужені — для мілководдя та невеликих протікань, для відштовхування від дна;
- увігнуті (ложкоподібні) — для веслярів у гарній фізичній формі.
Кріплення човнових веселощів бувають двох різновидів: опорні та безопорні.
У перших опорах припадає на борт човна. Зазвичай, для риболовлі краще саме опорні весла. Їх можна просто залишити на кріпленні, і вони не заважатимуть або займатимуть місце.
Основним виглядом кріплення є вимкнена. Щоб у ній весло трималося міцно, потрібен фіксатор із нарізним сполученням. Тримачі допомагають веслам зависнути в одному положенні та не торкатися води.
Вибір веселих по довжині човна
Як визначити відповідну довжину весла за довжиною човна? Рекомендована довжина весла:
- для човнів до 2,6 м вибираються весла завдовжки 1,4 м;
- для човнів 2,7-3,6 м — 1,6 м;
- для човнів понад 3,6 м — 1,8 м.
Рекомендації розраховані на середню довжину рук гребця.
Довгі весла більше підходять для глибоких і великих водойм. На невеликих водоймах можуть бути гілки, тина та інша рослинність, є ймовірність зачепити їх довгими веслами. Короткі весла компактніші та менше важать.
Види веселощів за матеріалом виготовлення
Для виготовлення човнових веселих застосовуються легкі високоміцні матеріали, що забезпечують маневровість. Це:
- традиційна деревина;
- пластик;
- склопластик;
- алюмінієвий сплав.
Деревину зараз застосовують усе рідше. Дерев'яними веслами переважно обладнуються невеликі човни. Весла з дерева міцні, але, порівнюючи з іншими моделями, надто важкі. Крім того, деревина вимагає просушування, оброблення різними складами тощо. Часто вони нерозбірні, внаслідок чого їх складно транспортувати.
Пластик надійний, помірно міцний, пружний, несприйнятливий до перепадів температури води та ультрафіолету. Оптимальний для човнів, що мають невелику вагу, під час плавання на невеликі відстані на спокійній воді або з невеликою течією.
Склопластик легкий, досить пружний, але ламкий. У зв'язку з цим склопластикові човнові весла не застосовують в умовах, коли належить відштовхуватися від берега або дна.
Алюміній — матеріал легкий, міцний і пружний, добре переносить удари та стискальні навантаження. Зазвичай алюмінієві весла найкраще підходять для човнів ПВХ. Популярні збірні весла, які легко перевозити в багажнику легкового авто. Вони прості в експлуатації, надійні, не вимагають додаткового догляду, легко перевозяться та ремонтуються.
Васла часто актуальні навіть на моторних човнах. Наприклад, якщо потрібно акуратно запліти в невелику заливку або тихо підпливти до місця риболовлі. До того ж веслу можна використовувати не за прямим призначенням — якщо з собою немає багра, веслом можна прибрати тину або перешкоди.
На випадок непередбачених обставин необхідно мати запасну веслу. Він стане в пригоді в таких ситуаціях, як-от поломка мотора або основної весла.
- Перші кроки на воді: світ SUP-бордингу для початківців🌊 Відкрийте для себе захоплюючий світ SUP-бордингу! 🏄♂️ Наш посібник для початківців розкриє всі секрети успішного старту: від вибору першої дошки до освоєння техніки веслування. Дізнайтеся, як SUP-бординг може стати вашим джерелом здоров'я, радості та гармонії з природою. Не втрачайте шанс перетворити свій дозвілля! Читайте статтю зараз і розпочніть свою пригоду на водах! 🌿
- SUP-риболовля її техніки: риболовля на SUP дошці🌊 Зануртесь у захоплюючий світ SUP-риболовлі! 🎣 Відкрийте для себе унікальне поєднання азарту, спокою та близькості до природи з SUP-дошкою. Дізнайтесь, як вибрати ідеальну дошку, майстерність закиду та виважування, та насолоджуйтесь єднанням з природою. Незалежно від вашого досвіду, SUP-риболовля відкриє нові горизонти. 🐟 Читайте нашу статтю зараз і розпочніть свою пригоду!