Види якорів для надувного човна ПВХ
Якір для надувного човна ПВХ не тільки допомагає під час виведення риби, але й надійно утримує на поверхні води човен під час швартування. Також він запобігає можливим пошкодженням човна у разі випадкового зіткнення з коряками або камінням.
Зазвичай, для надувних човнів використовуються сталеві якорі. Вони забезпечують надійну фіксацію човна та дають змогу рибалити з комфортом. Однак залежно від розмірів човна можна використовувати й інші типи якорів.
Що потрібно знати про човник
Маючи гарний надійний якір, рибалити з ПВХ-каналу досить безпечно незалежно від течії та погоди. Щоб ще міцніше зафіксувати човен, практикується встановлення двох якорів — на кормі та на носі. Такий спосіб використання якорів називається «в розтяжку».
Стандартно конструкція якоря містить:
- Мотузка — поздовжній сталевий стрижень.
- Скобу для закріплення троса, розташовану у верхній частині мотузок.
- Лапи — це те, чим якір чіпляється за дно. Їхня кількість залежить від типу якоря.
- Шток — вмонтований поперек рожна для поліпшення зчеплення з дном.
Ще один дуже важливий момент — антикорозійне покриття на поверхні якоря. За допомогою спеціальної технології вдається захистити сталевий якір від впливу агресивного середовища. Це дає змогу збільшити термін експлуатації якоря, неабияк знижує експлуатаційні витрати та вагу якоря.
Як матеріал для виготовлення якорів використовується сталь з антикорозійними властивостями. Водночас якір покривається шаром полімеру, який забезпечує захист від негативного впливу та збільшує термін його експлуатації.
За якими характеристиками вибирати якір для надувного човна
Компактність. Оптимально вибирати якір невеликих розмірів або складаний.
Невелика вага. Якір вагою 3 кг досить, щоб утримувати човен загальною масою до 3 ценнерів.
Надійність фіксації. У якір має бути міцне зчеплення з будь-яким донним ґрунтом за будь-яких погодних умов і будь-якої течії.
Міцність матеріалу виготовлення й самої конструкції.
Стійкість до корозії.
Здатність легко вибиратися й зніматися із зачепів.
Що ще потрібно врахувати:
Місце використання — водойма, тип і особливості дна, інтенсивність перебігу.
Основна мета застосування — стоянка, риболовля з човна на місці, дрийф.
Що простіше якір промити у воді та чим менше в нього важкодоступних вузлів, тим чистіше буде човен.
Основні типи човнових якорей
Все якоря можна поділити на три категорії:
Плавальні (парашні). Застосовні у водоймах без течії, водночас добре тримають судно та за сильного вітру. Виготовляються з тканини або щільного поліетилену.
Гравітаційні. Не мають лап, це можуть бути будь-які важкі предмети. Принцип їхньої дії ґрунтується тільки на силі тягіння.
Ланцюгові. Їхня основа — лапи, що чіпляються за донний ґрунт. У таких якорях можуть бути шарнірні з'єднання з рухомими елементами.
Яку модель якоря вибрати для надувний човен
Якір кішка
Саме складані якоря типу кішка здебільшого вибирають власники надувних човнів. Вага моделі переважно в межах 10 кг. Оптимальний для піщаного дна.
Якір-кішка випускається у двох модифікаціях:
- горбильна,
- на ковзній муфті.
Якорі з фіксацією лап муфтою надійніше та простіше в застосуванні, оскільки в робочому положенні лапи фіксуються жорстко, а на тренді встановлюється провушник для кріплення троса з буйрепом.
Якір із горбильною конструкцією схильний до зносу — шарніри, що утримують лапи, згодом слабшають і під час удару складаються.
З переваг якоря-кішки можна зазначити компактність, малу вагу, універсальність, зручність застосування.
З вад — слабке зчеплення з чистим і кам'янистим ґрунтом, здатність зачеплюватися за паливність та інші «донні надмірності».
Грибоподібний якір
Названий так завдяки формі, що схожа на гриб. Переважно використовується як річковий. За вагою, як і кішка, до 10 кг. Застосовний якір грибок на кам'янистому дні, на в'язких донних зонах.
Грибоподібний якір стійкий, добре тримає човен у разі сильного вітру та течії.
Основні переваги гриба — компактність, відсутність гострих кутів, він не особливо чіпляється за коріння й коряги завдяки округлій конструкції.
Якір Холла
Модель має монолітну нескладову конструкцію. Функцію штока в якоре Холла виконують розвалі поворотні лапи, знизу забезпечені спідницею. Завдяки такій конструкції якір Холла має попереднє зчеплення з дном.
Якір може бути застосований для надувних човнів завдовжки не менш ніж 3,5 м, що не обладнуються вітрилами. Але застосовується на них рідше за інші види. Завдяки тому, що якір Холла досить важкий, він може вивернутися з ґрунту, якщо кант або трос сильно натягнуті. Попри те, що сильного заглиблення в ґрунт немає, зчеплення дуже гарне.
Оптимальний для піщаних або галячних донних ґрунтів. Спочатку до самого якоря на 1-1,5 м має бути прикріплений ланцюг, а потім уже трос або канат. Скидати його краще, коли човен ще на ходу.
Якір Денфорта
Це покращена варіація якоря Холла. Через монолітну конструкцію має досить великі розміри навіть за невеликої ваги — 2 кг, тому для невеликих надувних човнів його майже не використовують.
Виповнюється у двох варіантах:
- Неіржавка сталь,
- Оцинкована сталь з антикорозійним покриттям (така модель стійкіша до корозії).
З переваг варто зазначити, що завдяки широким загостреним лапам, якір Денфорта глибоко заривається в ґрунт, оптимальний для застосування на чистому або піщаному дні. Здатний утримати човен вагою 100 кг.
До речі, човен під час скидання цього якоря не перекидається, і надалі не зсувається з місця. Під час зачеплення якір Денфорта легко знімається.
Який якір кращий для ПВХ-каналу
Якщо підвести підсумки:
- Якір Денфорт — легкий, ефективний.
- Грибоподібний — компактний, універсальний.
- Якір-кішка — ефективний, але вразливий до зачеплень.
- Якір Холла — ефективний, але громіздкий.
Також для надувних човнів також можна використовувати якір-обруч, якір-дзвін, якір-зонт.
Як правильно прив'язати якір?
Якірний вузол
В'язати мотузку краще використовуючи «Якорний вузол», його ще називають «Рибацький штик». Витримує сильну тягу.
Як зробити «Яорний вузол»:
Прив'язувати фал до якорю краще через вертлюг, це усуне ризик скручування.
- Перші кроки на воді: світ SUP-бордингу для початківців🌊 Відкрийте для себе захоплюючий світ SUP-бордингу! 🏄♂️ Наш посібник для початківців розкриє всі секрети успішного старту: від вибору першої дошки до освоєння техніки веслування. Дізнайтеся, як SUP-бординг може стати вашим джерелом здоров'я, радості та гармонії з природою. Не втрачайте шанс перетворити свій дозвілля! Читайте статтю зараз і розпочніть свою пригоду на водах! 🌿
- SUP-риболовля її техніки: риболовля на SUP дошці🌊 Зануртесь у захоплюючий світ SUP-риболовлі! 🎣 Відкрийте для себе унікальне поєднання азарту, спокою та близькості до природи з SUP-дошкою. Дізнайтесь, як вибрати ідеальну дошку, майстерність закиду та виважування, та насолоджуйтесь єднанням з природою. Незалежно від вашого досвіду, SUP-риболовля відкриє нові горизонти. 🐟 Читайте нашу статтю зараз і розпочніть свою пригоду!